Geri Dön
cover

Şerit Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Şerit takip sistemi, araçların yolda kendi şeritlerinde kalmasını sağlamak için tasarlanmış bir teknolojidir. Bu sistem, olası sürücü hatalarını önlemek için araçların doğru şeritte kalmasına olanak tanır. Şerit takip sistemi, araçların yolun her iki tarafındaki şerit çizgilerini tanımlayan kamera ve sensörler aracılığı ile çalışır. Ayrıca aracın konumunu sürekli olarak izler ve sürücünün şeritten çıkmasını önlemek için araç hızını ayarlar. Sistem aracın mevcut konumunu izlemek için genellikle ön camın içindeki bir kameradan yararlanır. Bu kamera, yol üzerindeki şerit çizgilerini algılar ve aracın şeritler arasındaki konumunu belirler.

Şerit takip sistemi olan araçlar, sürücüye yardımcı olmak için bazı uyarılar da verebilir. Örneğin araç şeritten çıktığında veya bir başka araçla çarpışma riski olduğunda, çeşitli yöntemlerle sürücünün durumu fark etmesine yardımcı olur. Bu uyarılar, genellikle görsel, işitsel ve direksiyon da titreşim olarak yapılır. Ayrıca bu sistem, araçların otomatik olarak şerit değiştirmesine de zemin hazırlar. Bu fonksiyonla beraber, sürücülere uzun mesafeli seyahatlerde konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlanır. Böylece sürücü hatalarını minimuma indirerek trafik kazalarının azalmasına yardımcı olunur. Gelişen teknolojik donanımlarla beraber otomotiv endüstrisinde giderek daha yaygın hâle gelen bu sistem, konfor, güvenlik ve kullanım kolaylığı gibi birçok avantajı beraberinde getirir.

Şerit Takip Sistemi Ne İşe Yarar?

Araç sahibi olmak, günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri hâline gelmiştir. Bununla beraber özellikle büyükşehirlerdeki trafik yoğunluğu, araç kullanırken iyi bir çevre kontrolü, yüksek konsantrasyon ve hayli dikkat gerektiren bir sürüş performansı gerektirir. Bu durum, sürüş esnasında bazı aksaklıklara yol açabilir. Araçlarda şerit takip sistemi, bu tarz durumlarda sürücülere konforlu bir yardımcı uygulama deneyimi sunar. Bu sistem, sürücülerin şeritte kalmalarına ve çarpışmalardan kaçınmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir sürücü destek sistemidir. Aracın yoldaki şerit çizgilerine göre konumunu analiz eder ve gerekli durumlarda sürücüye geri bildirimde bulunur. Sürücü şeridinden çıkmaya başladığında sesli, görsel uyarı veya direksiyon simidinde titreşim gibi çeşitli türde uyarılar verebilir. Bazı aktif sistemler aracı otomatik olarak şeride geri döndürmek veya aracı yavaşlatmak için fren uygulamak gibi reaksiyonlarda bulunabilir.

Şerit takip asistanı, kazaları önlemeye yardımcı olarak güvenli sürüş için oldukça önem arz eder. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne (NHTSA) göre nizami olmayan şeritten ayrılma eylemleri, gerçekleşen kazalarda önde gelen sebepler arasında yer alır. Özellikle ülkemizde bulunan büyükşehirlerdeki yoğun trafik durumu göz önünde bulundurulduğunda irili ufaklı birçok kazanın, hatalı şerit değiştirme ya da şerit ihlali sonucunda meydana geldiği göze çarpabilir. Trafik yoğunluğu ile sürücü yorgunluğu ve odak kaybı düşünüldüğünde, nizami olmayan şerit geçişleri büyük ya da küçük birçok kazanın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu yardımcı uygulama, sürücülerin odaklanma performansını yükselterek kazaları önlemeye olanak tanır. Ayrıca kazaları önlemenin yanı sıra meydana gelen kaza boyutunun ciddi seviyelerde olmasına da engel olabilir.

Ek olarak şerit takip sisteminin dikkatli bir sürüşün yerine geçemeyeceğini unutmamak gerekir. Güvenli sürüş için yardımcı bir araç olsa da bu sistemi kullanırken dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Örneğin şiddetli yağmur kar ya da sis gibi olumsuz hava koşullarında sensörler ve kameralar, yoldaki şerit işaretlerini doğru bir şekilde tespit edemeyebilir. Bu tarz durumlarda sürücüler, tamamen sürüşle meşgul olmalı ve durumu riskli bir şekilde şansa bırakmamalıdır. "Şerit takip sistemi nasıl çalışır?" konusuna odaklanırken bu faktörü göz önünde bulundurmak gerekir.

Şerit Takip Sistemi Sonradan Takılır mı?

Modern araçlarda yaygın hâle gelen gelişmiş sürücü destek sistemlerinin birçoğu, sürücüler tarafından mevcut araçlara da ekletilebilir. Bununla beraber popüler yardımcı uygulamalardan biri olan "Şerit takip sistemi sonradan takılır mı?" sorusu gündeme gelebilir. Mevcut araçlara şerit takip sistemi eklemek mümkündür. Ancak daha önce dikkate alınması gereken bazı önemli faktörler vardır. Bu sistemleri kurmak, özel yazılım ekipmanları ile uzmanlık gerektirebilir. Bu nedenle ilgili eklentinin profesyonel bir ekip ya da yetkili servis tarafından yapılması tavsiye edilir.

Özellikle daha eski araçlara sahip sürücülerin sistemden yararlanabilmesi için birçok otomobil üreticisi ve üçüncü parti şirketler, şerit takip sistemi gibi güvenlik teknolojilerini sonradan takılabilen kitler olarak sunabilir. Sonradan takılabilen şerit takip sistemleri, ön cama yerleştirilen bir kamera ve aracın altındaki şerit izleme sensörlerinden oluşur. Bu sistemler, aracın elektronik sistemine entegre edilerek, sürücünün şerit değiştirmesi veya şeritten çıkması durumunda uyarı verir. Ancak sonradan takılabilen şerit takip sistemleri, aracın orijinal tasarımı ile tam olarak uyumlu olmayabilir. Bu nedenle sistemi eklerken dikkatli olmak ve aracın elektronik sistemine herhangi bir zarar vermemek oldukça önem arz eder.

Öte yandan kurulumdan sonra sistemin düzgün çalıştığından emin olmak için kalibre edilmesi gerekecektir. Kalibrasyon işlemi de profesyonel firmalar ya da üretici marka tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemler arasında yer alır. Şerit takip sistemi taktırma maliyeti, sistemin tipine ve kurulum için gerekli olan işlemlere göre değişkenlik sergileyebilir. Aracı şeride geri döndürmek gibi güvenlik önlemleri alan aktif ve sürüşe müdahil sistemler, yalnızca uyarılarda bulunan donatılara göre daha yüksek maliyetli olabilir. Tüm bunların yanı sıra satış sonrası şerit takip sistemi taktırmak, aracın üretici garantisini geçersiz hâle getirebilir. Garantinin geçersiz kılınmayacağı entegre işlemleri için ilk olarak üretici marka ile iletişime geçmek, daha isabetli bir karar olabilir.

Şerit Takip Sistemi Nasıl Kapatılır?

"Şerit takip sistemi nedir, ne işe yarar, avantajları nelerdir?" gibi konularla beraber, sürüş esnasında kullanımı, etkinleştirme ve devre dışı bırakma yöntemlerine de değinilebilir. Sistemi devre dışı bırakmaya yönelik belirli adımlar, aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. İşlem yapılmadan önce herhangi bir güvenlik sorununa sebep olmamak için aracın kullanım kılavuzunu incelemek gerekir. Çoğu araçtaki şerit takip sistemi açma/kapatma düğmesi, direksiyon simidinin altında veya yanında bulunur. Sürücüler, bu düğmeyi kullanarak sistemi istedikleri zaman devre dışı bırakabilir ya da tekrar aktif hâle getirebilir. Bazı araçlarda şerit takip sistemi ayarları, ön panelde bulunan kontrol ünitesi üzerinden de değiştirilebilir.

Sistemi devre dışı bırakmak, sürücü tarafından verilen bir karar olmalıdır. Örneğin virajların yoğun olduğu yollar ile yağmur, kar veya yoğun sis gibi olumsuz hava koşullarında gerekli çevre kontrolleri dikkatli bir şekilde yapılarak şerit takip sistemi kapatma işlemi gerçekleştirilebilir. Sistemin yalnızca gerekli durumlarda ve kısa bir süre zarfında kapatılması tavsiye edilir. Bunun dışında şerit takip sistemini aktif olarak kullanmak, kaza risklerini azaltır ve olası hayati tehlikelerin önüne geçer.

Ayrıca araçlara entegre edilen tüm yardımcı uygulamalar ve sürüş destek sistemleri, olabildiğince aktif şekilde kullanılmalıdır. Günümüz yol ve trafik şartları göz önünde bulundurularak tasarlanan bu sistemler, sürücülere kullanım esnasında konfor ve kolaylık sağlarken ciddi zararlara yol açabilecek olası kazaları ve yaralanmaları engelleyebilir. Gelişen teknolojinin kullanıcıya sunduğu bu güvenlik sistemler, bilinçli ve aktif kullanım ile son derece faydalı uygulamalara dönüşebilir.*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.