Araba Park Etme Teknikleri

Araba Park Etme Teknikleri

Ehliyet kurslarından itibaren pek çok kişinin en büyük problemlerinden biri araba park etme olur. Hatta pek çok kurs özel olarak “araba nasıl park edilir?” eğitimleri açar. Bu eğitimler içerisinde iki araç arasına park etme, dikey ve geri geri park etme gibi pek çok park seçeneği görülür. Araba park etmek belirli bir alışkanlık ister. Bu alışkanlığın kolay anlaşılabilmesi için belirli tekniklerin sıklıkla pratik edilmesi gerekir. Pratikler sırasında yaşanacak olan aksilikler büyük bir öğretici olurken eğitim sırasında ele alınan teknikler, park etme mantığını kavramaya yardımcı olur. Araç kullanmaya yeni başlayan kişiler için park etmek oldukça stresli bir süreç olsa da hem doğru teknikler hem de bol pratik büyük bir kolaylık sağlar.

Araba park etme tekniklerinin öğrenilmesinden sonra öğrenilmesi gereken en önemli nokta, araç park edilmemesi gereken yerler konusunda bilgi sahibi olmaktır. Aracın park edilmesi için doğru yerin bulunması park edilmesinden çok daha önemli haldedir. Araç için park yeri ararken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunur. Bu faktörlerden iki aracın ve park yerinin birbiri ile uyumlu bir boşluk halinde olmasıdır. Aracın büyük park yerinin küçük olması gibi durumlarda aracı park etmek mümkün olmayacaktır. Aracı park ederken, çıkış yapabilmek için yapılacak olan manevranın sağlanabileceği bir boşluk oluşmalı. Genellikle bu manevra için önerilen mesafe 120 cm olmalı. Paralel bir park yapılmak istendiğinde ise park alanının araç boyunun yaklaşık 1,5- 2 katı mesaf olmasına özen gösterilmeli. Bu kriterleri sağlayan park yeri bulduğunuzda oldukça rahat bir biçimde park yapabilirsiniz.

Araç Nasıl Park Edilir?

Araba park etme teknikleri arasından en uygun olanı seçmeden önce aracın nasıl park edileceği ile ilgili bilgilerin elde edilmesi gerekir. Araç park etmek hem stresli hem de zorlu bir işlem olabilir. Ancak doğru teknikler ile doğru alanlara araç park etmek oldukça kolay. Araç için gerekli olan boşluğun bulunması ilk ve en önemli aşama. Yine bu aşamada araba park etme kuralları çerçevesinde durma, duraklama ve park etme işlemleri yapılmalı, aski durumlarda kazalar kaçınılmaz olur. Ayrıca aracın park edildiği alanın yasaklı alan olmaması gerekir. Yasaklı olması halinde cezalar verilmesi de mümkün olur. Park etmek için şu kuralları dikkate almak yararlı olur;

 

Park edilmeden önce o bölge içinde olan trafik levhaları incelenmeli. Levhalar ile yasaklanan bölgelere, kaldırımlara ve yaya yollarına park edilmesi yasaktır. Bu noktada hata yapılması halinde ciddi cezalar alınabilir.

Yapılan en büyük hatalardan biri olarak engelli rampalarının olduğu alanlara park yapılması hem yasak hemde etik olarak oldukça yanlış bir harekettir.

Kaldırım ve sokak köşelerin park edilemez.

Araçların park edildiği alanlar iki araçlık park alanını kaplayacak yerler olmamalıdır. Araçlar tek araçlık ve uygun şekilde park edilmelidir. Örneğin; paralel park edilmesi beklenen bir alana dikey park yapılmaması gerekir.

Park işlemi park etme kuralları çerçevesinde gerçekleştirilmeli.

Park etme tamamlandıktan sonra hem araç güvenliği için hem de can güvenliği için el freni çekilmeli.

Yine hem araç hem can güvenliği için trafik akışının olduğu yerlerde araçtan inmek için ya trafik akışının olmadığı kaldırım gibi yollar denenmeli ya da aynalar yardımıyla kontrol edilerek araçtan inilmelidir.

Araç Park Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç park etmek pek çok kişi için stresli ve zorlu bir işlem olabilir.  Bunun önüne geçebilmek için kolay park etme yöntemlerinin yanında bazı küçük püf noktaları ile hareket etmek faydalı olur. Bunlardan ilki doğru yer seçimi olur. Araç park edilmeden önce uygun yer bulmak oldukça önemli. Park edilecek alanın trafik kurallarına uygun olması gerekir. Ayrıca aracın boyutuna uygun bir park yeri bulunmalı. Park yeri bulunduktan sonra en önemli noktalardan biri de aynaların kullanımıdır. Ayna kullanımı özellikle geri geri park ve paralel park için hayati önem taşır. Aynalar sürücünün oturma alanına göre arabanın arka kısmını rahatlıkla göreceği şekilde ayarlanmalı. Park ederken devamlı olarak aynalar kontrol edilmeli. Bir diğer önemli kısım ise park sensörleri olur. Yeni model araçların hemen hepsinde park sensörleri bulunur. Park sensörü aracın etrafında bulunan engelleri algılayarak uyarı verir. Bu uyarı sistemi aracın park edilmesinde büyük bir kolaylık sağlar. Araç kullanımında da park edilmesinde de sabırlı olmak en önemli etken olur. Panik ve stres olmadan hareket edilmesi gerekir. Eğer çok stres olunuyorsa bir tur daha atılıp o şekilde park edilebilir. Doğru park etme teknikleri ile doğru şekilde park edilmelidir.

İki Araç Arasına Park Etme Tekniği

Park için uygun bir alan bulunduktan sonra park etmek için hangi tekniğin kullanıldığı doğru teknik ile hareket edildiğine emin olmak gerekir. Kimileri için en zor park etme şekli iki araç arasına yapılan parklardır. Bu parkın en büyük zorluğu iki farklı aracın arasına girilmesi gerektiği için diğer araçlara zarar verme korkusundan doğan strestir. Bu stresin önüne geçmek için ise bol pratik ve deneyime ihtiyaç var. İki araç arasına park etmek için paralel bir park işlemi gerçekleştirmek gerekir. Özellikle cadde içinde ve trafik olan alanlarda geri geri iki araç arasına park etme işlemi yapılması gerekir.  İki araç arasına park etmenin en kolay yolu şu adımları izlemekten geçer:

 

  1. İki aracın arasına park edebilmek için sabit olan iki aracın arasında yeterli uzaklık olması gerekir. Yine iki araç arasındaki boşluk ile kendi aracınızın arasında yaklaşık 1-2 metre uzaklık olması gerekir.
  2. İki araç arasına park etmeye karar verdikten sonra doğrudan düz bir şekilde park etmek oldukça zor olur. Bunun yerine geri park etme tekniğinden yardım alınması gerekir. Bu sayede hem manevra yapma hızınız artarken hem de manevra ihtimaliniz artar.
  3. İki araç arası park etme tekniği kullanılırken ilk olarak önünüzde olan araç ile paralel şekilde hızalanın. Yani yan yana olun. Ancak bu yan yana olma hali yanınızdaki araç ile dip dibe olmak değildir. Aranızda en az yarım metre olmalıdır. Aksi halde manevralar ile araca sürtme ihtimali doğar.
  4. Yan yana geldikten hemen sonra vitesi geriye almak gerekir. Direksiyonu da o boşluğa girecek şekilde döndürmek gerekir. Buradan hemen sonra direksiyonu tam şekilde kırmak lazım. Hemen sonrasında aracın ön tekerleğinin yanınızda olan aracın tekerleri ile aynı hizaya gelmesini sağladıktan sonra direksiyon toplama ve kaldırma yavaş yavaş yaklaşılmalıdır.
  5. Yan aynaların yardımıyla aracın arkası ile kaldırım arasında olan mesafe kontrol edilerek dönüş yapılmaya başlanmalı. Mesafe yeterinde az olduğunda direksiyon tam tersi yöne çevrilerek aracın ön tarafıda park alanı içerisine alınmalıdır.

Dikey Park Etme Tekniği

Yan yana bulunan iki aracın arasında olan boşluklara girerken dikey park etme tekniği kullanılır. İleri veya geri sürerek iki şekilde de park alanına giriş yapmak mümkün olur. Ancak ileri vites ile giriş yapmak geriye oranla daha uzun ve daha çok manevra gerektiren bir işlemdir. Bunun farkında olarak doğru teknikle araç park edilmesi gerekir. Özellikle geniş olmayan boşluklarda, manevralar çok keskin olmalı. Bu nedenle boşluğu en iyi şekilde kullanmak gerekir. Park alanına geri ger gekerek dikey şekilde girmek için ili manevra ile işlem yapılır ve tamamlanır. Bu şekilde dönen tekerlek önde kalır ve manevralar daha yumuşak ve sık yapılabilir bir hale gelir. Hemde görüş açısı daha açık olur. Özellikle otopark gibi alanlar için bu teknik ile park etmek daha avantajlı olur.

 

Geri Geri Park Etme Tekniği

 

Pek çok kişinin en çok streslendiği park etme şekli geri geri park etmedir. Bu park etme tekniği diğerlerine oranla daha avantajlıdır. Geri geri park ederek kontrol hakimiyetine sahip olur ayrıca manevra yapmak da kolaylaşır. Bu yöntem park esnasında hem diğer araçlar daha rahat görülür hem de daha güvenli bir park sağlar. Ayrıca aracın tekrar hareket edeceği zaman park alanından daha hızlı çıkış yapmasına yardımcı olur.


*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.