Her Araçta Bulunması Gereken Belgeler

Her Araçta Bulunması Gereken Belgeler, Araç Gereçler ve Aksesuarlar

Yeni araç alan kişilerin en sık araştırma yaptığı konulardan biride arabada bulunması gerekenler olur. Özellikle ilk defa araba alan kişiler için bu çok detaylı ve önemli bir konu olabilir. Ancak araç içerisinde olması gereken çok fazla ürün bulunmaz. Kimsenin istemeyeceği kaza durumları için gerekli ekipmanlar, arabanın arıza durumu için gerekli ekipmanlar ve belgeler olarak sınırlandırmak mümkün. Araç içinde bu sınıflama dışında kalan pek çok farklı aksesuarın olması da hem aracın kullanımını konforlu hale getirirken kişiselleştirme sağlar.

Otomobillerde Bulunması Gereken Belgeler

Özellikle araç muayenesi dönemleri içerisinde araçta bulunması gereken önemli belgeler araştırılır. Ancak bu belgelerin hemen her biri devamlı olarak araç içinde bulunmalıdır. Belirli dönemler için değil her dönem ihtiyaç olan bu belgeler aracın ruhsatı, aracı kullanan kişinin ehliyeti, egzoz pulu, kasko belgesi, sigorta poliçesi gibi oldukça küçük ve az yer kaplayan evraklardır. Her birinin içinde bulunduğu birkaç sayfadan oluşan bir dosyanın hazırlanması oldukça büyük bir kolaylık sağlar. Hemde herhangi bir durumda belge kontrolü yapılmak istendiğinde her evrak kolaylıkla tasnif edildiği alandan çıkar. Arabada olması gerekenler farklı gruplarda incelenebilir.

Araç Ruhsatı (Tescil Belgesi veya Trafik Belgesi)

Arabalar bir insan olarak düşünülürse araç ruhsatı onların kimliği niteliğinde olur. Araç ruhsatı bir cüzdan formunda düşünülebilir. İki ayrı başlık bulunur. İlk başlığın altında aracın teknik bilgileri yer alır. İkinci başlıkta ise sürücünün kısa kişisel bilgileri bulunur. Aracın kimliği olması nedeniyle iyi korunmalı ve kaybedilmemelidir.  Aracın teknik bilgileri kısmında aracın markası, rengi, tipi, modeli, motoru, içerisinde kaç koltuk bulunduğu ve muayene numarası yer alır. Sürücünün kişisel bilgileri kısmında ise yine sürücünün T.C. kimlik numarası, aracın ruhsat sahibinin adı soyadı ve adresi yer alır.

Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Araçta bulunması gerekenler arasında en önemli sırada sürücü belgesi yer alır. Sürücü belgesi son düzenlemeler ile kimliğe yüklenebiliyor. Yani iki farklı belgenin taşınmasına gerek kalmıyor. Kimlik ile hem sürücü belgesi hem de kimlik bilgilerine sahip olabiliyor. Ancak bu durumda oluşabilecek aksaklıklar için sürücü belgesinin araçta bulundurulması faydalı olabilir. Sürücü belgesinin de kıymetli bir evrak olduğu unutulmamalı. Herhangi bir kayıp ve çalınma durumunda derhal yetkili mercilere bildirilmelidir. Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanılmamalıdır.

Egzoz Pulu

Egzoz pulu genellikle arabada olması gerekenler arasında en sık unutulan belgelerden biridir. Aracın egzoz pulu alabilmesi için öncesinde emisyon testinden geçmesi gerekir. Emisyon testi ile kullanılan araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenir. Araçaların egzoz kısmındana sağladığı egzoz gazı salınım değeleri hem en yüksek devirdeyken hem de en düşük devirdeyken ayrı ayrı ölçülür bunun sonucunda elde edilen değerler belirli bir sınırın içinde ise araç egzoz pulu almaya hak kazanır.

Kasko Belgeleri

Hemen her aracın kasko yapması gerekir. Kaskolar hem fiyat bazında hem de içeriği bakımından değişiklik gösterir. Ancak kasko yapmak her ihtimali ile hem aracın alabileceği maddi hasarların telafisi için hem de can güvenliği için önemlidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi

Özellikle arabada bulunması gereken malzemeler arasında en önemli parçalardan biri zorunlu trafik sigortası poliçesi olur. Bu poliçenin olmadığı araçların trafiğe çıkması yasaktır. Bu nedenle unutulmaması gerekenler arasında yer alması gerekir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun uyarınca hukuki sorumluluğu olan zorunlu sigorta limitleri içerisinde yer alır ve temin eder.

Konforlu Bir Yolculuk İçin Aracınızda Bulundurabileceğiniz Eşyalar

Belgeler zorunluluk olsa da keyif ve konfor öncelikli bazı düzenlemeler hem arabada seyahat etmeyi kolaylaştırırken hem de daha kişisel bir araç sunar. Bu konfor amaçlı tercih edilebilecek olan eşyaların ehmen her birinin birbirinden farklı çeşitli ve renkleri sayesinde hem çok şık hem de kendi zevkinize en uygun şekilde seçim yapabilirsiniz. Arabada bulunması gereken aksesuarlar şöyledir;

Navigasyon

Araç konforunu bir adım daha ileri taşımak için en doğru tercihlerden biri de navigasyon cihazlar olur. Navigasyon cihazlar hem hafif hem de hızlı çalışmaları sayesinde öne çıkar. Birbirinden farklı ekran boyutları ile kişilerin dilediği ekran boyutuna uygun bir model seçmek mümkündür. Navigasyon modelleri ve markaları oldukça farklı olmaları nedeniyle özellikleri bakımından da farklılıklar gösterir. Ancak en temel özelliği yol tarifi sağlar. Gideceğiniz adresi navigasyona girdiğiniz takdirde kolayca yolunuzu bulur ve keyifli yolculuğunuzu tamamlarsınız.

Araç İçi Telefon Tutucu

Değişen çağ ile birlikte telefonlar kişilerin bir parçası haline geliyor. Özellikle araçlar içerisinde telefonları koymak için çok uygun alanlar bulunmuyor. Konulan alanlardan manevralar sırasında düşmeler, çarpmalar gibi istenmeyen sonuçlar doğar. Bunun önüne geçmek için ise en iyi yöntemlerden biri araç içi telefon tutucu olur. Birbirinden farklı modelleri olsa da en temel prensibi aracın camı ya da peteği gibi bölümlere yapışır ya da takılır. Dilerseniz telefonunuzu navigasyon haline getirebilir, yolculuk sırasında dikkat dağıtmayacak podcast, dizi, sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

Termos ve Termos Kupa

Özellikle uzun seyahatler için olmazsa olmaz olan ürünlerin başında çaylar ve kahveler gelir. Sabah erken saatlerde işe giderken içmek istenen bir kahveyi araç içinde koymak için uygun bir alan bulmak neredeyse imkansız. Özellikle eski tip araçlar içinde termos gözü ya da bardak gözü bulmak zor. Bunun için en kestirme yollardan biri termos ve termos kupalar olur. Hem kapaklı yapıları ile dökülemleri ve istenmeyen durumları önlerken hem de termos özelliği sayesinde uzun saatler sıcak çay ve kahvenin tadını çıkarmaya imkan tanıyor.

Ortopedik Oto Koltuk Minderleri

Büyük şehirlerde yaşayanların ve uzun saatler boyunca araç kullanmak zorunda kalanların en büyük sorunlarının başında bel ve sırt ağrıları gelir. Uzun zaman boyunca tek bir alan üzerinde sabit bir biçimde oturmak özellikle kemik ve kas ağrılarına postür bozulmalarına neden olabilir. Bunun için alınacak en kolay önemlerin başında ortopedik oto koltuk minderi gelir. Hem uzun süren araç kullanımında omurganız rahat eder hem de araç kullanmanın konforu artar.

Cam Güneşlikleri

Daha çok yaz mevsiminde olmak üzere araba içerisine güneş girmesi rahatsız edici olabilir. Camdan içeri giren güneş araç içinde olan dokuda güneş lekelerine neden olabilir. Ayrıca sıcak yaz günlerinde çok ısınmış bir araç ile seyahat etmek zorunda kalınabilir. Tüm bunların önüne geçmek için ise cam güneşlikleri tercih edilebilir. Gerekli görülen zamanlarda serilir. Gereksiz zamanlarda bagaja kaldırılabilir. Genellikle gri rengi tercih edilse de farklı desenleri bulunur. Bu sayede aracı kişiselleştirme imkanı sağlar.

Araba Kokuları

Kokular tamamen kişisel tercihlerdir. Kişilerin devamlı olarak içerisinde bulunduğu alanlardan biri olan araçların da kokuları tamamen kişilerin zevkine bağlıdır. Ancak hemen her kişi aracının temiz ve hoş kokmasını ister. Bunun için ise en kolay yollardan biri araba kokuları olur. Oldukça farklı versiyonları bulunan araba kokuları hem koku seçimi hem de model seçimi ile oldukça keyifli bir süreç içerir.

Araba Süpürgesi

Pek çok kişinin başlangıçta ihtiyacı olmadığını düşündüğü eşyalardan biri araba süpürgesi olur. Araç içerisinde koltukların bitim yerleri, kül tablası altı, vites etrafı gibi oldukça dar ancak çer çöp biriken alanlar bulunur. Bu alanlar içerisinden pislikleri almanın en kolay yolu araba süpürgesi olur. Oldukça Küçük boyutları ile arabanın her daim temiz olmasına yardımcı olur.

Güvenliğiniz için Aracınızda Bulundurmanız Gereken Ekipmanlar

Araçta bulunması gereken ekipmanlar hayati önem taşır. Hiç istenmesede meydana gelebilecek olan kazalara önlem almak için kullanılabilecek ekipmanlar olduğu gibi kaza, araça arzası gibi durumların olduğunu diğer araçlara gösterecek ekipmanlar istenmeyen durumlar yaşandığında müdahale etmek için ekipmanlar bulunur. Her bir ekipman hayat kurtarabilir. Bu nedenle doğru ekipmanlar doğru şekilde tercih edilmelidir. Bu ekipmanlar genellikle bagajda yer alır. Bagajda bulunması gerekenler şöyledir;

Araç İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantası bir aracın olmazsa olmaz ürünlerinin başında yer alır. İlk yardım çantası bulunması zorunlu araçlar bulunur. İlk yardım çantası içerisinde şunlar olmalıdır:

Elastik bandaj/rulo sargı bezi ve gazlı bez.

Büyük üçgen bandaj (askı olarak kullanılabilir).

Pamuk.

Yara bandı.

Steril kare gaz, yanık ya da yara içi tül bandaj.

Birkaç çift lateks içermeyen tek kullanımlık muayene eldiveni.

Yapışkan rulo bant.

Çeşitli ebatlarda plastik torba.

Makas ve cımbız, çakı.

Paslanmaz makas, cımbız, çengelli iğne.

Bu malzemeler herhangi biri istenmeyen durum olduğunda ilk yardım ekibi gelene kadar yaralıya yardımcı olmaya yarayabilir. Ancak karşıdaki kişi ilk yardım bilinmiyorsa müdahale etmesi zarar verici olabilir.

Yangın Söndürücü

Bagajda olması gerekenler arasında en önemli parçalardan biri de yangın söndürücü olur. Araç muayenelerinde de özellikle dikkat edilen yangın söndürücüler yine istenmeyen durumlar için bir kuraturucu niteliğindedir. Pek çok farklı boyutu bulunur. Araç tipine bağlı olarak zorunlu olan boyut seçilmelidir. Yangın tüpünün çalıştığından emin olmak için kullanılan yöntemlerin incelenmesi faydalı olur. Aksi durumda herhangi bir yangın anında çalışmayan bir yangın söndürücü bir faciaya neden olabilir.

Üçgen Reflektör

Herhangi bir arıza ya da kaza durumunda aracın uzağına konarak diğer araçlara ‘yavaşlayın’ mesajını veren üçgen reflektördür. Kırmızı rengi ve reflektör olması ile gece gündüz kullanıma hazırdır. Üçgen reflektörler aracın hem ön kısmına hem arka kısmına konmalıdır. Bu sayede her iki yönden kişi içinde bilgi verir. İki adet bulunması önemlidir.

Zincir ve Çekme Halatı

Özellikle akü bitmesi gibi durumlar için aracın başka bir araçla çekilmesini kolaylaştırmak için ihtiyaç olan malzemelerden biri zincir ya da çekme halatı olur. Bu ekipmanları alırken çekme halatını ya da zinciri arabaya bağlamak için aracınızda bir ekipman olup olmadığını kontrol etmeniz ve ürünü buna uygun seçmeniz sağlıklı olur. Zincir ve çekme halatı aracın herhangi bir neden ile kendi başına ilerlemediği hallerde ilerleyen bir araç ile çalışmayan aracın birbriinde bağlanmasıyla ilerletilmesine yardımcı olur.

Stepne, Kriko, Bijon Anahtarı

Pek çok kişinin başına gelen en talihsiz olaylardan biri de lastiğin patlaması ya da havasının inmesidir. Bu iki durum içinde lastiğin o an değişmesi gerekebilir. Ancak lastiğin değiştirilebilmesi için gerekli olan 3 temel malzeme bulunur:

Stepne: Kısaca yedek lastik demek. Aracın marka ve modeline en uygun olan yedek lastik aracın bagajında her zaman bulunmalı ve acil durumlarda değiştirilmeli.

Kriko: Kriko ise aracın altına yerleştirilerek aracın hava kalkmasına yardımcı olan bir çeşit destek. Lastiğin değiştiği tarafı havaya kaldırarak rahatlıkla lastiği sökebilir ve yenis yerleştirilebilir.

Bijon Anahtarı: Bijon anahtarı ise lastiğin üzerinde bulunan lastiği aracın tekeri ile bağlayan vidaların anahtarıdır.

Her biri arabanın arkasında bulunması gerekenler arasında oldukça öncelikli konumda yer alır.

Seyyar Lamba

Seyyar lamba, herhangi bir olumsuzluk yaşandığında aracın çalışmaması halinde karanlık altında beklenmemesi için oldukça hızlı bir çözüm olur. Herhangi bir sorun olmaksızın gece dışarıda olduğunuzda aracınızdan alacağınız bir seyyar lamba geceyi kurtarabilir.

Takoz

Araçların özellikle rampa alanlarda kaymaması için en önemli ürünlerden biri takozlardır. Takozları tekerin önüne koymanız sayesinde araç dik bir yokuşta sabit olarak kalır. Aşağı kaymaz.

GPS Takip Cihazı

Pek çok kişinin tercih ettiği ürünlerden biri de GPS takip cihazı olur. Aracın konumunu rahatlıkla takip edebileceğiniz bu cihazlar oldukça küçük boyutları ile araç içerisinde hiç yer kaplamazlar.

Her Araca Uyarlanabilir Karlık Tampon

Her aracın olmazsa olmaz ürünlerinden biri de karlık tampon olur. Aracın plaka bölümün hemen altındaki alana ek olarak takılan bu tampon çeşidi aracı vereceği zararlardan korur.

Cam Kırma Çekici

Cam kırma çekici oldukça küçük boyutu ile istenmeyen olayların en hızlı çözüm araçlarından biri olur. Herhangi bir olay nedeniyle araç içinden çıkılmaması halinde bu çekiç yardımı ile çok büyük bir güç harcanmadan cam kırılır ve çıkış sağlanabilir.

Emniyet Kemer Kesici

Emniyet kemerleri kişilerin camdan savrulmaması için hızlı bir biçimde öne sıçrama anlarında kendilerini kitler. Bu durumun yaşandığı durumlarda araç içinden çıkmak mümkün olsa dahi emniyet kemerinden kurtulmak mümkün değildir. Emniyet kemeri kendini kitler ve koltukta oturan kişi istediği kadar çekiştirirse kilitlenme nedeni ile sıkışır. Bu durumun tek çözüm yolu emniyet kemeri kesici olur. Oldukça küçük bir çakmak kadar olan boyutları ile hayat kurtarıcıdır.

Araç Şarj Aletleri

Araç içerisinde en sık kullanılan ve en ihtiyaç olunan ekipmanların başında araç şarj aleti gelir. Oldukça farklı modelleri olan bu ürünlerin ehm araca hem de kişinin kendi zevkine en uygun olanını seçmesi oldukça yararlı olur.


*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.