Geri Dön
cover

Hafif Ticari Araç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomotiv sektöründeki gelişmeler sayesinde markalar, çeşitli modeller ve özellikler barındıran araçlar üretilmiştir. Araçlar içerisindeki sınıfa ise ticari ve binek araçlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bir araç satın alacak olan kişinin belli başlı dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Özellikle işletmeler için hafif ticari araç seçimi yaparken satın almak istedikleri aracın barındırdığı özellikler önemlidir.

Bazı araçların içinde yer alan parçaları, donanımı bireysel kullanımlara uygun olarak tasarlanmıştır. Bu araçlar, binek araçlardır. Bazı araçların donanımı ise bireysel kullanıma uygun olan araçlardan farklıdır. Bu araçlar, genellikle ticari kullanımlar için tercih edilir. 

Ticari araçlar, ticari amaçlar için kullanılır. Genellikle yolcu, yük, eşya taşımacılığı için tercih edilir. Ön kısımda iki arka kısımda ise üç kişi olacak şekilde toplamda beş kişilik kapasiteye sahiptir. Binek araçlarla arasında benzerlikler olsa da çeşitli farklılıklar ile birbirinden ayrılırlar. Hafif ticari araç seçimi söz konusu olduğunda bu araçların genellikle tanımı, Avrupa Birliği’ne göre brüt ağırlık olarak 3.5 tonun altında bulunan ve ticari araç sınıfına giren araçlar şeklindedir. Genel anlam itibariyle panelvan, kamyonet, minibüs ve minivan gibi araçlar da hafif ticari araç sınıfına dahi edilir.

Hafif Ticari Araç Seçimi Nasıl Yapılır?

Eşya, yolcu taşıma ya da ticari amaçlar için tercih edilen araçların başında hafif ticari araçlar gelir. Genellikle şirket filolarını genişletmek amacıyla da bu tip araçlar tercih edilir. Bilindiği üzere hafif ticari araçta dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Marka ve modelin belirlenmesi: Hafif ticari araçları tercih ederken stratejik açıdan gelişmiş, bütçeyi zorlamayan ve iyi bir bayi olanağına sahip bir marka bulunmalıdır. Satın alma durumu, kiralama seçeneği ve satış sonrasındaki hizmetler; bütçeyi etkileyen faktörlerdir.
  • Kullanım amacının belirlenmesi: Filo araçları kiralarken ya da satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri, kullanım amacına uygun olmasıdır. Bu filo araçlarının şehir içinde dur-kalk sürüşlerde, uzun yolculuklarda ve arazi işleri gibi uzmanlık gerektiren alanlarda kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek önemlidir.
  • Maliyet hesaplarının yapılması: Kullanım amacından sonra dikkat edilmesi gerekenler, aracın maliyetidir. Finansman ve kiralama maliyetleri, vergileri, bakım ve yakıt ücretleri oldukça önemlidir. Bu durumları göz önünde bulundurarak satın alma ya da kiralama seçenekleri değerlendirilir.
  • Sigortaların zamanında yapılması: Oluşturduğunuz filonun güvence altında olması ve yaşanan kazaların maliyetli sonuçlarının azaltılması için kasko ve sigorta koşullarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Araçların herhangi bir parçası kullanım maliyetlerinizi ciddi bir şekilde etkiler. Bu yüzden hafif ticari araçların orijinal parça ya da aksesuarlarla bakım görmesi maliyetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Size En Uygun Marka ve Modele Karar Vermek

Hafif ticari ya da herhangi bir aracı tercih ederken karar vermek bazen kolay olmayabilir. Bu gibi durumlarda doğru ve planlı hareket etmek oldukça önemlidir. Genellikle kişiler, “Hangi hafif ticari aracı almalıyım?” diye karar verirken marka, model, renk ve yakıt tipi gibi özelliklere bakar. Bu özelliklere bir de aracın hasarlı ya da boyalı olup olmadığı eklenir. Sonrasında ise model ve kasa tiplerine karar verirken önemli olan ihtiyaca yönelik hareket etmektir.

Araç seçimi yaparken kişiler, belli beklentiler içinde olduğu için belirlenen bir bütçe söz konusudur. Çeşitli araç modelleri içerisinden size en uygun marka ve modele karar vermek oldukça önemlidir. Çünkü aracın özellikleri ve donanımı kadar dış görünüşü ve markası da kullanıcıların dikkatini çeker.

Hafif ticari araç satın alırken ne kadar süre kullanacağınızı hesap ederek almanız önemlidir. Bunu da göz önünde bulundurarak kullanacağınız aracın bir yandan da zevklerinize uyması gerekir. Çalışma ortamınıza uygun olan ya da geniş aileler için tercih edilen bu tip araçlarla duygusal anlamda bağ kurmak önemlidir. Aracın rengi, döşeme renkleri, ışıklandırması, markası ve modeli istekleriniz doğrultusunda olmalıdır.

Hafif Ticari Araç Alma Amacınızı Belirlemek

Alacağınız araçları hangi amaçlarla kullanacağınız önemlidir. Yılda birkaç kere yapılan aile ziyaretlerine giderken erzakların taşınması ve ailenizin rahat etmesi, hafif ticari araçların geniş bagajlarından yararlanmanıza sebep olur. Bunların dışında da ticari işletmeleriniz için ihtiyaçlarınızı gidermek ya da servise çıkmak için de hafif ticari araçlar tercih edilir. Seçenekler göz önünde bulundurulup bagaj genişliği, koltuk sayısı, performans ve yakıt dengesi aranarak uygun araçlar bulunur.

Ticari araç türleri, binek olan araçlara göre daha fazla yük taşır. Bu nedenle aracın performansı ve performansa göre yakacağı yakıt miktarı da değişir. Dolayısıyla bu faktörler, ticari araç alma amacınızı belirlemek için sizlere kolaylık sağlar.

Ticari araç alırken aracın teknik donanımına da dikkat etmek gerekir. Ayrıca bu araçlar yük indirme, yük bindirme işlerinde kullanıldığı için sizin kullanacağınız alana uygunluğunu belirlemeniz önemlidir. İşlerin büyümesi aracın hacminin de büyümesi anlamına gelir. Bunun için tercih etmek istediğiniz aracın büyüklüğünü belirlemeniz, araç seçiminde kolaylık sunar.

Yük Kapasitesi

Hafif ticari araçlar, genel itibariyle yük taşımak için kullanılan araçların başında gelir. Taşımacılık yaparken veya yük indirirken sıklıkla tercih edilen bir araç türüdür. Hafif ticari araçların yük kapasitesi, 3.5 tondan fazla olmayacak şekildedir. Genellikle nitelikli ve günümüzde sıklıkla tercih edilen hafif ticari araçlar arasında panelvan, minivan, minibüs, kamyonet ve üç tekerlekli araçlar yer alır.

Hafif ticari araçlar tercih ederken taşıma ya da yük kapasitesi olarak adlandırılan yük ve yolcu sınırını belirleyen kurallara uyulması gerekir. Ticari araçlarda en fazla beş koltuk bulunmalıdır. Bu tip araçlarda önde iki arkada ise üç koltuk olacak şekilde koltuk düzeni olmalıdır. Genel kurallar itibariyle hafif ticari olarak geçen araçlarda fazla koltuk kullanımı olmaması gerekir.

Yük taşımacılığı işinize göre hafif ticari araç seçimi söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gerekenlerden biri, taşıyacağınız ortalama yük oranını bilmektir. Bu yük taşıma oranına göre seçiminizi yaparken uygun performanslı bir araç size kolaylık sağlar.

Sürücü Konforu

Hafif ticari araçlarda performans özellikleri, donanımı, araç modeli ve markası kadar önemli olan bir diğer husus da sürücü konforudur. Çünkü ne kadar araç donanımlı olsa da sürücünün rahatlığı ve kullanımı sayesinde kişiler, araçtan memnun kalır. Bu nedenle sürücü konforu, oldukça önemli bir detaydır.

Sürücü konforu için araçlarda yer alan bazı özellikler vardır. Isıtmalı ön cam, ısıtmalı ön koltuklar kullanıcılara daha konforlu bir sürüş ve yolculuk sağlar. Araçlarda yer alan ayarlanabilir sürücü koltuğu sayesinde daha rahat bir oturma gerçekleştirilir.

Araç içerisinde yer alan aydınlatma ve havalandırma sistemlerinin dokunmatik olması, sürücüye kolaylık sağlar. Ayrıca cam rezistansları, ön ve arka sis farları, kısa far ve park lambaları da rahatlıkla ayarlanır. Bu özellikleri itibariyle hafif ticari araçlar, yük ya da yolcu taşırken sürücülere büyük bir kolaylık sunar.

Bilindiği üzere sürücü konforu kadar yolcu taşımalarında yolcuların konforu da oldukça önemlidir. Bu gibi alanlarda kullanılan hafif ticari araçların da sürücüler tarafından buna uygun olarak tercih edilmesi gerekir. 


*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.