Trafik İşaretleri ve Levhaları Anlamları

Hibrit Araba Nedir?

Günümüzün en merak uyandıran araç türlerinden biri, hibrit otomobillerdir. Hibrit otomobiller özellikle son yıllarda büyük bir üne kavuştu. Bunun nedeni ise bu araçların sağladığı önemli avantajlar. Hibrit arabalar temelde elektrikle çalışıp ve benzin sarfiyatını minimuma indirmek için tasarlanır. Peki, daha genel anlamıyla hibrit araç nedir?

Hibrit, kök olarak “Hybrid” kelimesinden gelir. Anlamı ise “melez”dir. Neden melez olarak adlandırılıyor sorusuna gelince bunun sebebi iki ayrı motora sahip olmasıdır. Hibrit bir araçta hem içten yanmalı hem de benzin ve elektrikli motorlar yer alır. Bu nedenle aslında hibrit kelimesinin de tam karşılığını verdiği söylenebilir.

Hibrit araçlar, kullanımları oldukça rahat olmanın yanı sıra benzin sarfiyatını da en aza indirmeyi hedefleyerek üretilmiş araçlardır. Çünkü günümüzde trafik içinden çıkılamaz bir kaos halini almıştır. Özellikle sabahları ya da akşamüstleri uzun süren beklemeler daha fazla benzin ve efora neden olur.

Hibrit bu anlamda araçlardaki gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçmeye yardımcıdır. Bunun için de elektrik motorundan güç alır. Hibrit araçlar sıfır emisyon salınımı yaptıkları için de ayrı bir tercih konusudur. Böylece çevreye verilen zarar en aza indirilip daha bilinçli bir kullanım ortaya çıkarır.

Araç elektriğe ihtiyaç duyduğunda bunu aküden elde eder. Bundan dolayı elektrikli araçlar bağlanarak şarj edilmez. Elektrik motorları hibrit araç üzerindeki şanzıman üzerine bağlıdır. Araçlar genel olarak en çok kalkış ve ikinci vitese geçişlerde çok yakıt tüketir. İşte bu elektrik motorları tam da bu zamanda devreye girer. Hibrit araçların tek başlarına sağlayabilecekleri menziller sınırlıdır. Yani bunun için bir rakam vermek gerekirse 30-50 km sınırları denebilir.

Hibrit araçlar pek çok yönden avantajlıdır ve bu nedenle gün geçtikçe ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Hem çevreye verilen zararın azalması hem de yakıt israfına karşı tedbir alınması sebebiyle bugün hemen her yerde hibrit araçlara rastlamak mümkündür.

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit arabanın özelliklerine değindikten sonra hibrit araba nasıl çalışır biraz da bundan söz edelim. Hibrit araçlar içten yanmalı motorların elektrik motoru ile kombin olarak çalışması ile kullanılır. Bu sayede aracın herhangi bir dış güce ihtiyacı kalmaz. Bu sistemde elektrik motoru içten yanmalı motorlar bağlıdır. Bu paralel bağlantı hibrit güç düzenleyicisi, akü ve elektrik motorunu bağlar.

Elektrik motoruna gereken enerjiyi yüksek voltajda lityum iyon batarya sağlar. Yavaşlama esnasında kaybedilen enerji ise geri dönüşüm sistemi dediğimiz olay ile yeniden kazandırılır. Bu enerji lityum iyon bataryada biriktirilir. Hibrit araç çalışma mekanizmasında ilk olarak elektrikli sistem devreye girer. Aracın kalkışı elektrik motoru ile olur. Bilindiği gibi araçlarda en fazla yakıt tüketilen anlar çalıştırma ve kalkış anıdır. Bu sayede yakıt tüketiminde tasarrufa gidilebilir ve sessiz bir şekilde manevra kabiliyeti kazandırılmış olur.

Hibrit Araçlar Hangi Yakıtı Kullanır?

Hibrit araçlarda dair merak edilen konulardan bir tanesi de hibrit araba yakıtı nedir? sorusudur. Hibrit araçlar içerisinde de fosil yakıtlı motorlar bulunur ve diğer tüm araçlarda olduğu gibi yakıt tankına sahiptirler. İçten yanmalı motor için bir yakıta ihtiyaç vardır. Bunu da dolum istasyonlarından temin etmek gayet mümkündür.

Yakıt tüketimi söz konusu olduğunda hibrit araçlar geleneksel araçlara kıyasla çok daha düşük yakıt tüketimi yaparlar. İkincil güç kaynağı ise batarya ve bataryaları dolduracak olan şarj sistemidir. Rejeneratif frenleme sayesinde batarya kendi kendine şarj edebilme özelliğine sahiptir. Ancak plug-in bir araçta hem akaryakıt hem de şarj dolumu yapılması mümkün oluyor.

Hibrit Arabalar Nasıl Ortaya Çıktı?

Hibrit araçların ortaya çıkması 1900’lere dayanır. İlk hibrit araç Ferdinand Porsche tarafından geliştirilmiştir. Tüm lastiklere pil ve küçük bir benzin motoru jeneratörü eklenerek tasarlanmıştır. İlk elektrik motorları bu araçta kullanılmıştır. Mixte-Wagen ismi verilen araç 4 silindirli bir Daimler motoruna elektrik motoru, jeneratör ve akü bağlanması ile hayata geçmiştir. Bu ilk prototip, benzinli motor durduğunda bile akülerin çalışarak elektrikli motorla devam etmesini sağlamıştır.

Daha yakın tarihte ise ilk olarak 1997 senesinde Toyota tarafından ilk elektrikli araçlar piyasaya sürülmüştür. İlk ticari seri üretim bu şekilde olmuştur. Üretildiği sene ise kendi pazarında 18 bin adet satılmıştır. Dünya pazarında ise bu rakam 50 bini bulmuştur.

Hibrit Araçların Avantajları

Görüldüğü üzere hibrit aracın çalışma prensipleri bu şekildedir. Ancak hibrit araç artılarını ve eksilerini daha kapsamlı bir şekilde açıklamak gerek. Bu sayede bu araçlar hakkında daha net bilgilere sahip olmak mümkün olacaktır. Öncelikle avantajlarına bakarsak:

1)Yakıt tasarrufu sağlar: Hibrit araçların en önemli özelliklerinden bir tanesi hiç şüphesiz tasarruftur. Daha az yakıt tüketimlerinin nedeni aracın iki motoru dengeli bir şekilde kullanmasıdır. Örneğin yakıt tüketimini en çok tetikleyen durumlar dur-kalk olaylarıdır. Dur kalk zamanlarında elektrikli motor işi devralır ve bu sayede yakıttan daha az kullanılmış olur.

2)Çevre dostudur: Hibrit araçlar çalışma esnasında benzinli ve elektrikli motorlardan güç alır. Bu iş birliği elektrikli motorun daha çok çalışmasına ve dolayısıyla yakıt tasarrufuyla beraber çevreye olan zararı da minimize etmektedir. Bu araçlara bu nedenle doğa dostu araç demek de mümkün olur.

3)Araçların yıpranmasının önüne geçer: Hibrit araçlar içten yanmalı yani benzinli motorla direkt olarak çalışmadığından otomobili de daha az yıpratacaktır. Elektrikli motorun devreye girmesi aracın kullanım ve parça ömrünü de uzatmaya katkı sağlayacaktır.

4)Sessiz çalışması: İki motor sayesinde yüksek bir performans sergileyen elektrikli araçlar gürültü çıkarmamalarından dolayı dikkat çeker. Bu sayede etrafta gürültü kirliliğinin önüne geçilmiş olunur.

5)Vergi indirimleri: Hibrit araçlar diğer pek çok normal araç göz önüne alındığında uygulanan vergi indirimleri ile de hanesine büyük bir artı kazandırır.

Hibrit Araçların Dezavantajları

Hibrit araçların görüldüğü üzere pek çok dikkate değer avantajı bulunuyor. Ancak bununla beraber bu araçların dezavantajlarını da sıralamak gerekiyor. Ancak bu sayede hibrit araçlar hakkında tam anlamıyla sağlıklı bir bilgiye kavuşmak mümkün olabilir. Hibrit araçların dezavantajlarını da kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1)Fiyatı: Hibrit araçların satış fiyatı diğer standart otomobillere göre daha yüksek olabilir.

2)Bakım masrafları: Hibrit araçların bakım masrafları standart bir otomobile göre daha fazla olabilir.

3)Gücü: Bu araçlar her ne kadar hem elektrikli hem de benzinli motor kullansa da standart benzinli bir araca göre gücü biraz daha azdır. Bu anlamda yol tutuşunda da zayıflık görülebilir.

4)Yüksek voltajlı bataryaları: Hibrit araçlar bilindiği gibi yüksek voltajlı bataryalara sahiptir. Bu durum eğer bir kaza yaşanırsa ayrıca bir tehlike oluşturabilir.

Günümüzün popüler araçlarından hibrit araçların görüldüğü üzere hem artıları hem de eksileri bulunuyor. “Hibrit araba nedir?” denildiğinde aklımızda bu gelişmiş araçların her bir fonksiyonu canlanmalıdır. Günümüz araç teknolojisindeki yenilikler arttıkça hibrit araçlardaki eksiler de mutlaka azalacaktır. Otomobil piyasasında gün geçtikçe daha fazla söz sahibi olan elektrikli hibrit araçlar gelecekte çok daha fazla ön plana çıkabilir.

 


*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.