Araçların Lastik Ömrü Ne Kadardır

Araçların Lastik Ömrü Ne Kadardır? Lastikler Ne Zaman Değiştirilmelidir?

 

Bir otomobilin en önemli parçalarından biri hiç kuşkusuz lastikleridir. Her türlü iklimsel olaya ve aşınmaya maruz kalan lastikler zamanla yıpranarak kullanım ömrünü tamamlar. Hemen hemen bütün araç aksamlarının ve makinelerin belli bir tüketilebilirlik süresi vardır. Artık işlevini kaybeden aksam ya da lastikler yenileri ile değiştirilir. Peki lastik ömrü kaç yıldır? Bu sorunun cevabı aracı kullanan kişi, lastik bakımı, seyir hızı ve lastik bakımı gibi faktörler göze alınarak cevaplanmalıdır.  Bir lastiğin ömrünün ortalama olarak 5-10 yıl arasında olduğu söylenebilir.

Çeşitli doğal ve kimyasal malzemelerin teknoloji yardımıyla birleştirilmesi ile araba lastiği elde edilir. Birçok farklı model, seri ve markada üretilen lastiklerin ömrü hafif-binek araçlar ile ağır vasıta araçlarında aynı değildir. Lastiğin kullanım ömrünü belirleyen bir diğer önemli etken ise üretim yılıdır. Lastiğin yan yüzeyinde yer alan yanak bölgesinde üretim yılı ve ayı yazar. Uzmanlara göre yazan tarihten itibaren bir lastiğin kullanılsın ya da depoda beklesin fark etmez, maksimum kullanım ömrü 10 yıldır. 10 yılın sonunda kesinlikle değiştirilmelidir.

Yasal Lastik Ömrü Kaç Yıldır?

 

Dünya genelinde lastik ömrünün kesin kullanılabilir ömrü ile ilgili net bir sonuç mevcut değildir. Çünkü bir lastiğin kullanım süresi birden çok değişkene bağlıdır. Bu nedenle de belirli bir yıl vermektense yasal olarak başka faktörlere bakılır. Temel olarak yasalarda lastiğin dış yüzeyinde bulunan ve diş adı verilen derinliğe bakılarak ya da ölçülerek lastik ömrüne karar verilir. Kural olarak diş derinliği 1,6 mm ve aşağısında olan lastiklerin yasal olarak kullanılması yasaktır. Bazı firmalar bu ölçünün 3 mm olduğunda lastiğin değiştirilmesini tavsiye edilir.

Araç sürücülerinin merak ettiği bir diğer konu ise lastik ömrü kaç km sonra biter? Aslında bu sorunun cevabı net olmamakla birlikte kullanım yeri ve koşulları göze önüne alınmadan cevaplanması doğru olmaz. Ortalama olarak bir lastiğin değişim zamanı 30.000 km ile 100.000 km arasında yapılır. Yine istatistiklere bakılarak genelde sürücülerin 65.0000 km sonra lastiklerini değiştirdikleri söylenebilir. Bunun içinde diş derinliği ölçülmeli ve üretim yılı esas alınmalıdır.

Lastik Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

 

Lastik ne zaman değişmeli sorusu önemli bir husustur. Temel olarak lastikler gıda maddeleri gibi çabuk tüketilmeyen dayanıklı ve doğru şekilde bakımı yapıldığında uzun yıllar giden araç aksamlarından biridir. Bunun yanında her insan yapımı ürün gibi lastiklerinde belli ömürleri ve değiştirilmesi gereken zamanlar vardır. Peki, lastik ömrü ne kadardır? Uygun koşullarda saklanır ya da düzgün kullanıp bakımları zamanında yapılırsa bir lastiğin ömrü maksimum 10 yıl olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu süre azami olup genel olarak ise 5-6 yıl içinde değiştirilmesi tavsiye edilir. Eğer lastikte onarılamayacak bir patlak, yama ya da durum varsa lastik direkt değiştirilmelidir. Değişim zamanının geldiği de en basit şekilde lastiğin diş derinliğine bakılarak ya da metre ile ölçerek anlamak mümkündür. 

Aracın yol ile temasını sağlayan tek aksam olan lastiklerin bakımı ve değişim zamanı oldukça önemlidir. Aşırı yıpranma, lastiğin sürüş sırasında hissedilen titreşim ya da yol tutuşundaki bozukluk değişim vaktinin geldiğinin habercisidir. Bu gibi durumlarda araç lastik değişimi yapılmalıdır. Aşınma lastik döndükçe ve kullanıldıkça meydana gelen olağan bir durumdur. Bir lastiğin ne kadar aşındığını gözle ya da elle kontrol ederek anlamak çok mümkün değildir. Aynı zamanda bu yöntemler kesin sonuçlar vermez.

Araç Lastiğinin Ömrünü Belirleyen Faktörler Nelerdir?

 

Araba lastiklerinin ömrü kullanım süresi, lastik kalitesi, aşınma payı ve iklim şartları gibi temel koşullara bağlıdır. Aracın tüm yükünü taşıyan ve en çok yıpranan bu aksamın doğru kullanılmasının yanında periyodik olarak bakımlarının da yapılması gerekir. Kişinin lastiğin ömrünü uzatması belli seviyeye kadar kendi elinde olduğu söylenebilir. Hatalı olarak kullanılan bir araç ya da lastiklerin dayanma süresi çok da uzun olmaz. Bunun yanında lastik ömrünü belirleyen bazı ana faktörler vardır. Bu faktörler şöyledir:

      Lastiğin yaşı: üretim yılı 5 yıl ve daha fazla olan lastikler yeni üretilen lastiklere göre daha çabuk aşındığı ve yıprandığı görülmüştür.

      Aracın sürüldüğü bölgenin şartları: aktif olarak kullanılan yol ve bölgenin durumu önemli bir etkendir. Derin çukurlar, bozuk yollar ve yüksek tümsekler lastik ömrünü kısaltır.

      Araç ağırlığı: lastiklerin üzerine binen yük arttıkça doğal olarak yıpranma artar.

      Yanlış kullanım: sürücünün araca uygun olmayan lastik ve jant seçimi ile aracın hırpani kullanımı lastikler de aşınmaya sebep olur. Aynı zamanda yük ve hız endeksine uyulmadan sürüş yapılması da etkiler.

Hava koşulları: aşırı sıcak ya da soğuk hava, buz ve yağmur gibi doğa olayları lastikleri kullanım süresini etkiler.

Yukarıda sayılan maddeler direkt olarak lastiğin ömrünü etkileyen ana değişkenlerdir. Bunun yanında kimyasal ürünlerin lastiğe dökülmesi ya da sivri uçlu metallerin lastiğe girmesi de lastiğin ömrünü kısaltacaktır. Arabanın her aksamı periyodik olarak bakım gerektirir. Aracın dengeli bir şekilde gidişi ve yol tutuşu için lastiğin balans ayarı ile rot ayarının yapılması gerekir. Bu hem lastiğin ömrünü uzatır hem de sürüş güvenliğini sağlar.

Oto Lastiğin Raf Ömrü Ne Kadardır?

 

Bir oto lastik kauçuk ve bazı kimyasal maddelerin bileşimleri üretilir. Aracın en önemli parçası olan lastiklerin kullanım olarak bir süresi vardır. Peki oto lastiğin ömrü ne kadardır? Marka, coğrafya, yazlık-kışlık ve seriye göre birçok farklı modelde üretilen lastiklerin uygun koşullarda kullanım ile maksimum ömrü 10 yıl olarak belirlenir. Elbette bu azami süre her araç lastiğinin 10 yılda bir değişeceği anlamına gelmez. Bir arabaya montaj edilen lastiğin ortalama kullanım ile ömrünün 4 ile 6 yıl arasında değişmesi tavsiye edilir. Rafta bekleyen lastiklerin ise nem, yağmur ve kar gibi doğal olaylardan korunarak saklansa bile yine en fazla 10 yıla kadar ömrü olduğu söylenebilir.

İklimsel değişiklikler bir araç lastiği için temel faktörlerin başında gelir. Bunun yanında yazlık ve kışlık lastiklerin yapısı, dayanıklılığı ve ömrü de farklılık gösterir. Örneğin, bir kışlık lastik 7° ve altındaki sıcaklıklara göre üretilmiş ve buna göre diş yapısı daha esnektir. Fakat yazlık lastikler için aynı durum söz konusu değildir. Rafta bekleyen lastikler için en dikkat edilecek detay uygun saklama koşullardır. Üretim yılından itibaren 3 yıl boyunca bir depoda kalan lastiğin bir araca montajından sonra kalan ömrü 7 yıl üzerinden değerlendirilir. Tabi sadece üretim yılı burada esas alınmaz. Lastiğin diş derinliği, aşınma ve yamak- kesik gibi durumlarda göze alınır.

Lastiğin Üretim Yılı Nerede Yazar?

 

Teknik olarak her üretilen lastiğin üretim tarihi ve ayı lastiğin yanağı adı verilen yan yüzeyinde yazar. Bitişik olarak 4 haneli sayı biçiminde yazılan bu tarih araç kullanıcıları için önemlidir. Tek kriter olmasa da lastiğin değişim zamanı ya da ne kadar eski olduğuna dair bilgiler verir. Peki lastikler kaç yılda bir değişmeli? Bu sorunun cevabı sadece üretim yılına veya ayına bakarak saptamak zordur. Yasal olarak diş derinliği baz alınır. Fakat eski tarihli oto lastiklerin alınması tavsiye edilmez. Örneğin, lastiği taksim bölmesinden sonra yazan 3623 rakamını alırsak bu rakam o lastiğin 2023 yılının 36. haftasında üretildiğini gösterir.

 

 

 

             

 

 

 


*Sitede gösterilen tüm görseller örnektir. Satışta olan modellerden farklılıklar gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen yetkili satış ve servis noktalarımız ile iletişime geçiniz.
web sitesinde;

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni

Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Ticari Araç

Volkswagen Amarok

modellerinin

fiyat listesi

, yetkili servis ve satıcı ağına ulaşabilirsiniz.

Ticari Araç

Volkswagen Caddy

,

Ticari Araç

Yeni Volkswagen Transporter

,

Ticari Araç

Volkswagen Caravelle

,

Ticari Araç

Volkswagen Yeni Crafter

ve

Volkswagen Amarok

son

fiyat listesi

ve özelliklerini keşfedebilir

kampanya

ve fırsatlara ulaşabilirsiniz.